Vyhledávání

Kontakt

Frajara*putika

+420777181712

frajara@email.cz

Informace o kapele

Frajara*Putika je kapela, která prošla řadou změn a která se stále vyvíjí. Od původních čtyř členů, kteří kapelu založili v roce 2008, dorostla do stabilního počtu osmi hráčů (+ manažerka). S věkem se měnil i vkus. Od raného SKA a reggae, přes blues a swing kapela později dorostla i do balkánských písní, které vlastně od začátku chtěla hrát. Přesto říci, jaký je žánr kapely Frajara*Putika, není jednoduché. Hrajeme hlavně hudbu, která nás baví, a zjišťujeme, že stále více baví i vás. Naší doménou je Plzeňský kraj, ale nebráníme se hrát kdekoliv. Máme rádi velká pódia, ale hrajeme i na těch malých, stejně jako jsme se nebránili hrát na pódiích stlučených z palet, nebo na lavičkách v parku. Hlavní je hrát, pro nás, pro vás, pro všechny. Přijďte na koncert a posuďte sami.

Kapela

 

Tomáš „Hippy Hou“ Hegner anebo prostě Hipík – všichni máme rádi charismatické zpěváky a Hippy Hou do této kategorie naštěstí taky spadá. Snadno si ho zapamatujete a fanynkám musíme s politováním oznámit, že pustit si jednoho Démona ve skříni na usnutí Vám ho z hlavy nevyžene. Máme to vyzkoušené. Pusťte si třeba Jerremiho, ale nebude to asi o nic lepší. Tomáš je totiž neúnavný hráč po všech možných klubech, putikách a ulicích. Zajamuje na flétnu snad všude, kde to jen půjde a k tomu ještě přidá pár vlastních songů s kytarou.

David Čertík alias „Dave Czerthas“ – atmosphérický tenorový saxophonista, který určitě právě teď rozehrává svůj nově technicky vymazlený klarinet. Jak sám říká, cvičí na něj, jako nikdy v životě na nic necvičil. A vypadá to, že mu to svědčí. Na podiu Vás svojí hrou uhrane tak, že nebudete moct ani usnout. Takže VARUJEME: pokud v noci chcete spát, nechoďte radši na žádný náš koncert. Hrozí nebezpečí, že získáte fatální spánkový deficit.

Radek Harvánek chilli „Hárv Ratkin“ – tenhle altový saxofonista to občas na podiu roztočí, a to doslova. Nedivte se proto, když uvidíte Hárva, jak se na podiu točí dokola jako derviš. Je to jeho promyšlená pódiová performance. Na koncertě ho mimo jiné poznáte podle bílé hučky a plnovousu, který mu narostl a přísným balkánským sluncem zrezavěl kde jinde, než právě na Balkáně. Na koncertě jeho altka umí kvílet jako vítr prohánějící se v horách, ale taky zahřát jako lahvinka rakije.

Jan Matas „Maty Mystery TrompetJesus“ – jak už jeho přezdívka napovídá, je to prostě boží trumpetista, který k nám přišel před nedávnou dobou. Pro leckoho z kapely je tedy ještě stále opředen mnoha tajemstvími. To samozřejmě neznamená, že by mezi ostatními členy kapely už žádná tajemství neexistovala, ale přeci jen už ostatní společně pár nezřízených mejdanů zažili. Maty se učí rychlostí blesku a už s námi hraje celý repertoir od Džamajské až po Kusturicovu Bubamaru.

Milan Kupka „Miláno de Kupkin“ – hudbychtivý bubeník, který své paličky občas použije i místo čínských hůlek. Přestože čínské orientální vlivy v naší kapele téměř nezpozorujete, prý je jeho bubnování potom mnohem šťavnatější. Nejraději má ovšem šťavnaté trsající fanynky v první řadě, protože pak je přes nás odzadu může vidět. Musíme říct, že se jeho hudební výkon následkem toho zvýší až dvakrát. Takže tímto prosíme, fanynky vpřed!

Pavel Mareš „Tubotechnik from da Balkan“ – tubista, tvrdící balkánské orientální melodie svými basovými nebo chcete-li tubovými linkami. Je to náš zprostředkovatel hlubokých vibrací a hudební mediátor. Na tubě prostě ulítávaj všichni z kapely, s tím se nedá nic dělat. Počítejte, že po koncertu s ním budete pozitivně navibrováni ještě nějakou chvilku. Jinak je Pavel náš strážce času, neboť jako jeden z mála ví, v kolik se chodí na zkoušky, a umí taky chodit proklatě přesně.

Michal Koubek aka „Shaman Fradžaman Puér“ – vždy v zemitě černé košili ho možná mezi námi všemi zahlédnete až později, ale jeho akordy a rytmy elektrické gibsonky vás donutí se od začátku koncertu šamansky pohupovat. Tyhle nakažlivé ska rytmy totiž kdekoho roztouží skočit na parket a pořádně to tam rozbalit. Ať už v tancích cikánských nebo džamajských. Někdy byste skoro chtěli říct: „je to prostě šaman!“

Vojtěch Filipovský „Ratman Rasta Rules“ – jeho reggae akordeon dodává našemu frajářímu tělu ten správný multikulturní říz. Neustálý bojovník za zpomalení všech našich songů si rád svoje linky zplna užívá, až je na něj radost pohledět. Ale ani náš song s názvem Ploužil se nijak neplouží, takže se nebojte, ploužáky pro zamilované opravdu hrát nebudeme. Na to žijeme všichni až příliš pobalkánsku rychle…

_________________________________________________

Naši bejvalí:

Ondra Svoboda - Trumpetista. Nastoupil na jaře 2012 a rozloučil se s námi v zimě téhož roku.

Karel Pánek - Zakládající člen. Trumpetista. Na jaře 2012 opouští kapelu.

František Bořík - Bubeník. Hrál ve Frajaře od jara 2009 až do konce roku. Nejrytmičtější člověk v Plzni!

Jan Pechan - První bubeník kapely. Hrál s námi začátkem roku 2009.

Historie kapely

 

První zkoušky této skupiny probíhaly již v září 2008. Tehdy v sestavě:
Karlos Pánek, Šaman, Pavel Mareš a David Čertík. V těchto dnech vznikly písně jako Jerremy, Král Ubu, Swingská, nebo třeba Mazurka, kterou jsme hráli jen párkrát na počátku, nebo i variace na Běží liška k Táboru, která později vyústila v Život ve svahu.
 
Někdy kolem Vánoc se ke kapele připojil bubeník Jan Pecna a spolu s ním jsme odehráli několik koncertů (přesně tři). Tenkrát jsme hráli pod názvem Demence Strejce Kredence a poslední koncert jako Skapal Pes. Během léta 2009 jsme došli k závěru, že kapela potřebuje reformu v podobě nového jména a rytmičtějšího bubeníka. Tak vznikla Frajara*Putika a tak s námi začal hrát František.
 
To už náš repertoár zdobily songy typu: Poslední list, Slečna, Rumun Hubert, nebo třeba první variace na budoucí Třešničky, které jsme dali dohromady až v roce 2011 pod názvem Zákoutí stinná.
 
To už ale byla slavná voda v roce 2009, kdy tubista utopil věci v hodnotě 3000kč, Karlos mobil za 5000kč, a obecně to byl hrozně zábavný týden, zakončený návratem Tomáše HippyHou Hegnera, který naklusal do Včka v Karlových Varech a odehrál s námi první konzík. Dodnes slyším jak s Davem trénovali před koncertem linky ke Králi Ubu.
 
S Tomášem se objevilo mnoho nápadů a inspirace. Songy vznikaly jeden za druhým: Noční Hlídač, Život ve svahu, Démon ve skříni, ale i zapadlé Cinkání penisů, nebo Modrej dým. Jenže Františka začala táhnout můza někam, a tak jsme byli zase bez bubeníka. To byl tenkrát, na podzim 2009, docela průšvih.
 
Pak se s úsměvem na rtech a s rytmikou v srdci objevil Milan Kupka a kapela byla na nějaký ten pátek zase kompletní. Vlastně kompletnější, neboť Milan s sebou přitáhl manažerku a svou přítelkyni v jedné osobě - Moniku Hejhalovou, která se s vervou pustila do shánění koncertů. 
 
Později na jaře 2010 se k nám přidal Radek Harvánek a obsadil nečekaný post druhého saxofonu. V té době jsme ani nevěděli, proč bychom vlastně měli dvě sága mít, ale Radek se ukázal být umělcem (jako sviňa) jak se patří a učinil z druhého saxofonu nepostradatelný nástroj pro fungování Frajary.
 
V prosinci 2010 začala Frajara natáčet své první CDčko - Z PLNA HRDLA (nebudu vypisovat kolik různých názvů mohlo mít, ale věřte, že hodně). Toto CDčko slavnostně vydala a pokřtila 28.10.2011 v asi největší akci, jakou kdy kapela sama pořádala s názvem Šapitó v Pohodě, kdy členové kapely s vypětím všech sil zastřešili pomocí plachet zahrádku klubu Pohoda a udělali z mrazivé říjnové noci pohodový mejdan, skoro pod širým nebem.
 
Posledním členem, který ke kapele přibyl, byl klávesista od kapely Sandal - Vojta Filipovský, který u nás zasedl za akordeon a který k nám jako by patřil od začátku Frajary. Čili nyní jsme byli kompletní. Bylo nás osm a měli jsme se fajn, fajn, fajn.
 
Koncem března 2012 se náš trumpetista a zpěvák a zakládající člen kapely rozhodl, že už si s námi hudebně nerozumí. Trochu nás to zaskočilo, rozesmutnilo a hlavně nás to donutilo překopat koncertní síť, kterou jsme měli nasmlouvanou. Naštěstí ve chvíli nejtěžší se objevil jinoch ze Sušice. Tak se k nám přidává Ondra Svoboda a ačkoliv nám Karlosův osobitý šarm, zpěv, i hra na trubku chyběli nepolevili jsme a spolu s Ondrou jsme se vrhli do letních měsíců plných hudby, pohody a Frajary!
 
Touhle dobou se také úkázalo, že existovat ve zkušebně, kde z koberce vyrůstají houby, ne nepodobné lysohlávkám, není pro naše plíce to nejsprávnější místo. Proto jsme celý podzim 2012 sháneli novou zkušebnu. Nakonec jsme v prosinci uspěli a přemístili se z Bílé Hory do areálu papírny v Plzni.
 

Léto vystřídal podzim a my, jsme se vydali hrát na lukrativních konzertech po Plzni a okolí. Jeden za všechny, měli jsme tu čest hrát na posledním koncertě kapely Tleskač ve "starém" složení v Plzeňském kraji. Nový rok, nový, svěží větřík a tak se složení kapely opět mění. Opouští nás Ondra Svoboda a přichází nový trumpeťák Honza Matas! Přípravy zvládá s rychlostí profesionálů, takže ho brzy budete moci vidět na jarních konzertech, které se už blíží.